Jakie perspektywy zawodowe daje ukończenie kierunku związanego z ekonomią

3 lata ago admin Możliwość komentowania Jakie perspektywy zawodowe daje ukończenie kierunku związanego z ekonomią została wyłączona

Państwowe uczelnie ekonomiczne, taki jak Krakowski Uniwersytet Ekonomiczny czy warszawska Szkoła Główna Handlowa, nie narzekają raczej na brak osób wybierających je jako miejsce swoich studiów. Czy taka popularność kierunków ekonomicznych jest uzasadniona? Jakie perspektywy zawodowe czekają ich absolwentów?

Ukończenie finansów i rachunkowości często gwarantuje pracę w księgowości

Finanse i Rachunkowość, czyli FiR, to kierunek, który powinien zostać wybrany przez osoby planujące szeroko pojętą karierę w księgowości. Dzięki jego ukończeniu mogą się oni ubiegać o pracę jako samodzielny księgowy w konkretnej firmie, jak i specjalista pracujący w biurze księgowym, obsługującym wielu klientów z różnych branż (takim jak na przykład to ze strony –  qbilans.pl/).

Osoba zajmująca tego rodzaju stanowiska powinna zdawać sobie sprawę z tego, że jego edukacja właściwie nigdy się nie skończy. Podstawowymi cechami dobrego księgowego są bowiem nie tylko skrupulatność, dokładność czy umiejętność liczenia, ale również znajomość prawa – przede wszystkim podatkowego i rachunkowego. A te dziedziny w naszym kraju ulegają ciągłym zmianom oraz aktualizacjom.

Inne kierunki ekonomiczne warto wesprzeć doskonałą znajomością języków obcych

Również ukończenie innego kierunku ekonomicznego może skutkować znalezieniem dobrej pracy. Warunkiem jest jednak jednoczesne ćwiczenie znajomości języków obcych – nie tylko angielskiego, ale również bardziej „egzotycznych” propozycji. To absolwenci właśnie z taką wiedzą są poszukiwani w międzynarodowych korporacjach, które coraz chętniej otwierają swoje biura w polskich miastach.

A może kariera w bankowości?

Częstym marzeniem osób kończących kierunki ekonomiczne jest znalezienie posady w szeroko pojętej bankowości, najlepiej na stanowisku odpowiedzialnym za bardziej zaawansowane procesy płatnicze. Udaje się to przede wszystkim osobom o wykształceniu skupiającym się na ogólnie pojętej ekonomii, czy nawet matematyce. Nieco mniejsze kompetencje trzeba mieć, jeśli chce się pracować w obsłudze klienta bankowego.