Jak założyć firmę – wywiad z księgowym

3 lata ago admin Możliwość komentowania Jak założyć firmę – wywiad z księgowym została wyłączona

Coraz poważniej zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy? Nie wiesz tylko z jakimi kosztami i formalnościami się to wiąże? Chyba większość młodych przedsiębiorców staje przed podobnymi wyzwaniami. Waśnie z tego powodu postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania w sprawie otwarcia nowej firmy. Dziś naszym ekspertem będzie księgowy z Warszawy – pan Marek.

Czy może nam Pan powiedzieć od czego trzeba zacząć zakładanie własnej firmy?

  • Przede wszystkim na samym początku powinniśmy zdecydować o formie prawnej naszej działalności. Większość decyduje się na opcję jednoosobowej działalności gospodarczej. Jej duża zaletą jest to, że jest bezpłatna w rejestracji i można ją założyć w ciągu jednego dnia.

W takim razie jakie są zalety takiej jednoosobowej działalności gospodarczej? Potrafi Pan wymienić chociaż kilka z nich?

  • Oczywiście. Wydaje mi się, ze jedną z największych zalet jest fakt, że nie potrzebujemy kapitału zakładowego. Do tego można sobie pozwolić na prowadzenie uproszczonej księgowości. To także opcja, która pozwala na skorzystanie z wielu ulg podatkowych oraz dotacji.

Dobrze. W takim razie, co będzie następnym krokiem formalnym?

  • Następnym etapem jest wybór formy opodatkowania. Do wyboru mamy między innymi PIT, CIT czy kartę podatkową.

Rozumiem. Czy następnym etapem jest określenie rodzaju działalności gospodarczej?

  • Tak, dokładnie. Według obowiązujących przepisów musimy jasno sklasyfikować rodzaj wykonywanej działalności i to zgodnie z kodami PKD. Jest ich całkiem dużo do wyboru, dlatego powinniśmy dokonać odpowiedniego wyboru.

W takim razie co następuje dalej?

  • Konieczne jest znalezienie dobrego biura rachunkowego. W każdej firmie pojawią się jakieś rachunki, dlatego musimy zdecydować czy sami będziemy się zajmować ich ewidencją czy jednak wolimy skorzystać z opcji zewnętrznej księgowości.

Czy trzeba też wypełniać jakieś wnioski?

  • Tak. W przypadku, gdy wcześniejsze punkty mamy już zrealizowane, wtedy możemy prawnie zarejestrować firmę. Odpowiednio wypełniony wniosek należy złożyć do CEIDG. W razie wątpliwości na miejscu powinni nam pomóc w uzupełnieniu brakujących rubryk.